Hagop Ayvaz Koleksiyonu


Ermeni oyuncu, yönetmen, yazar ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın kişisel arşivi, Osmanlı’da tiyatronun ilk adımlarının atıldığı 19. yüzyıl ortalarından 21. yüzyılın başına uzanan, 150 yıllık bir dönemi kapsıyor. Arşiv, Osmanlı-Türkiye tiyatro tarihine ışık tutarken, toplumsal belleğe eşsiz bir katkı sunuyor.

2006 yılında, Ayvaz’ın vefatının ardından Agos gazetesine bağışlanan arşivde, 300’e yakın Osmanlıca, Ermenice ve Türkçe el yazması tiyatro oyunu metni, yine üç dilde toplam 300’ün üzerinde matbu tiyatro metni, 500’den fazla Ermenice ve Türkçe süreli yayın, dergi ve broşür, yaklaşık olarak 12 bin fotoğraf, afiş, karikatür, gazete ve dergi kupürü, davetiye, çizim ve kartpostal yer alıyor. 2019 yılında, Ayvaz’ın bazı kişisel eşyalarının, aldığı ödüllerin ve 1946-1996 arasında kesintisiz olarak yayımladığı Ermenice kültür-sanat dergisi Kulis’in 1104 sayılık tam koleksiyonunun Dr. Barkev Balımoğu tarafından Hrant Dink Vakfı’na bağışlanmasıyla, arşiv daha bütünlüklü bir hâl aldı.

Çok dilli arşiv, özellikle Osmanlı ve Türkiye’de sahne sanatları ve popüler kültür tarihi alanında çalışan araştırmacılar için özgün ve zengin bir kaynak oluşturuyor.

Arşiv, Hrant Dink Vakfı tarafından büyük ölçüde dijital ortama taşındı. Arşivin kataloglanması devam etmekte. 15 Aralık 2020’de Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları ve Türkiye Tiyatro Vakfı ile ortaklaşa hazırlanan sergi kapsamında erişime açıldı.

Matbu arşive ulaşmak isteyen araştırmacılar Hrant Dink Vakfı ile iletişime geçebilir.

Alt Koleksiyonlar

Görseller
Hagop Ayvaz arşivinin en büyük bölümünü oluşturan görsel materyaller ilk olarak 15 Aralık 2011’de dijital platforma taşınmaya başlanmıştır. Bugüne kadar toplamda10000 adet görsel materyal online arşiv sistemimize...
Görseller
Kulis Dergileri
Kulis ’in öyküsü 1946 yılında, Galata Billur Sokak’taki Gül Han’da başladı. Zareh Arşag ve Nazaret Donikyan ile yola çıkan Ayvaz bir kültür-sanat dergisi çıkarmak istiyordu. İlk sayısı ikinci hamur kâğıda, 16 sayfa ve...
Kulis Dergileri